Stare Mury Nowe Wnętrza – Łódź

28/01/2016 | 0 komentarzy


Piękne wnętrza w Łodzi

Po upadku socjalizmu, nad Łodzią zawisły ciemne pofabryczne chmury. Przemysł upadł, fabryki opustoszały, a mieszkańcy zaszyli się w kamienicach. Miastu przypięto metkę szarej strefy. Ku zaskoczeniu wielu, szare, opustoszałe fabryki okazały się świetnym punktem inwestycyjnym. Nagle dostrzeżono artystyczny potencjał miasta! Z pod skrzydeł wyższych uczelni wyfrunęło wiele artystycznych znakomitości, a miasto dostrzegło w starych poprzemysłowych budynkach możliwości zagospodarowania, na obiekty użyteczności publicznej. Dzięki takiemu działaniu dziś w Łodzi możemy podziwiać piękne projekty wnętrz publicznych, które są nawet dostrzegane na arenie międzynarodowej.

projekt wnętrza Andels Łódź 3

www.muratordom.pl fot. Hotel Andel’s

Doskonałym przykładem jest łódzka Manufaktura, która jest wbudowana w pofabryczny krajobraz Łodzi. A skoro mowa o wnętrzach i Manufakturze, uwagę należy zwrócić na hotel Andel’s, którego wnętrza onieśmielają w swojej okazałości i są kunsztem pracy londyńskich architektów. Połączeniu historycznego budynku z nowoczesną architekturą towarzyszy niepowtarzalna stylistyka. Dawnej w budynku tym mieściła się przędzalnia Izraela Poznańskiego, a obecnie mieści się tam nowoczesny biznesowy hotel.

Andelslodz

www.hotelscombined.pl

Podobny projekt z cyklu pofabrycznych miejsc w powiecie łódzkim stanowi pabianicki Hotel Fabryka Wełny. Kompleks ten w swoich murach mieści także obiekt SPA, który szczyci się nowoczesną aranżacją w starym budynku. Cały obiekt utrzymuje wspólny jednolity styl współczesnego designu wkomponowanego w industrialne mury.

Basen w Fabryce Wełny 1 1

www.epainfo.pl

Idąc w ślady za nowojorskim trendem na mieszkania w loftach, na łódzkim rynku deweloperskim zaczęło się dziać! Ale zaczęło się także dziać we wnętrzach. Tego typu kompleksy mieszkalne charakteryzują się dużymi otwartymi przestrzeniami, surowymi wnętrzami z przewagą szkła, stali i kamienia, wysokimi sufitami oraz wielkimi oknami. Oznacza to bowiem, że są to przestrzenie stanowiące nie lada wyzwanie dla architektów wnętrz, głównie ze względu na swoją pokaźność.

lofty łódź

www.uscheiblera.pl

Jednym z najpopularniejszym loftowych osiedli Łodzi jest Księży Młyn, dawniej znany jako zespół fabryk włókienniczych Karola Scheiblera. Miejsce to zostało zrewitalizowane i urządzono w nim nowoczesne mieszkania. Cały proces przebudowy przebiegał w taki sposób aby zachować historyczną bryłę, typowo fabrycznego budynku z czerwonej cegły. Zadajemy sobie zatem pytanie jaki styl powinno mieć takie wnętrze, czy musimy się trzymać ściśle industrialnego nurtu? Otóż nie! Temu pozornie industrialnemu wnętrzu łatwo jest nadać powiewu nowoczesności, wszystko za sprawą dużej przestrzeni jaką dysponujemy oraz minimalistycznego designu.

Lofty U Scheiblera

www.kuoo.pl    www.studio-loft.pl

Jednym z takich wnętrz chwali się łódzki producent, który nazwał swój 70 m2 apartament- Studio-loft. Jest to wnętrze inwestycyjne stworzone na wynajem hotelowy jak i do celów sesji zdjęciowych a także zdjęć filmowych.   Zaletom tego wnętrza niewątpliwie jest jego wysokość dzięki czemu możliwe było wydzielenie miejsca na antresolę, która zwiększyła przestrzeń użytkową o 30m2.

Lofty U Scheiblera 2

www.kuoo.pl    www.studio-loft.pl

Łódź to miasto designu, a więc ciekawe przestrzenie można spotkać niemalże na każdym kroku. Naszą uwagę przykuło wnętrze Akademii Muzycznej przy ul. 1 Maja 4. Budynek jest idealnym przykładem na to jak można połączyć dawną kamienice mieszkalną z nowoczesną architekturą. Powstały pomiędzy dwoma budynkami dziedziniec, architekci przekształcili w foyer, z przeszklonym dachem.

akademia muzyczna

www.pawelaugustyniak.pl

Centrum, surowego, pofabrycznego życia stała się Off Piotrkowska, która w swoich murach skrywa wiele ciekawych wnętrz. Głównie są to lokale, w których nie tylko w pysznościach można się zakochać, ale także w ich wystroju wnętrz.  Jednym z takich punktów na Off Piotrkowskiej jest Drukarnia Skład Wina i Chleba, to idealne miejsce, na śniadanie, obiad i kolacje. Duże stoły, wygodne krzesła, na ścianach surowa instalacja, a wokół zapach pieczywa i ten przyjemny dla ucha gwar.

drukarnia sklad wina i chleba

www.offpiotrkowska.com

Skoro już mowa o jedzeniu, grzechem byłoby nie wspomnieć o futurystycznym wnętrzu restauracji Zmiana Tematu. Na jednej z najsłynniejszych polskich ulic – Piotrkowskiej w niepozornej, typowej neoklasycznej kamienicy powstał lokal w zupełnie odmiennym stylu. Na surowych tynkach i podłodze z betonu, zamontowano pasy ciętej sklejki które formują się w całość tworząc huba. Nawiązaniem do wykończenia wnętrza są także stoliki kawowe, wykonane również ze sklejki.

zmiana tematu

www.archirama.muratorplus.pl

Klaudia Tworo Projektowanie Wnętrz

Może spodoba Ci się także wpis …

Trendy wnętrzarskie 2023 – Inspiracje od Architekta Wnętrz

Trendy wnętrzarskie 2023 – Inspiracje od Architekta Wnętrz

Trendy wnętrzarskie 2023 - Inspiracje od Architekta Wnętrz Pierwsza połowa roku już za nami i uważam to za idealny moment aby podsumować najgorętsze trendy wnętrzarskie zaobserwowane w 2023. Jeśli jesteś ciekawy/a, co jest modne we wnętrzach w tym roku i jakie motywy...

4 Design Days 2023 – prelekcja

4 Design Days 2023 – prelekcja

4 Design Days 2023 - prelekcja. Za nami kolejna edycja 4 Design Days. To już 7 edycja tego wydarzenia organizowana w Katowicach. Przyciąga ono projektantów i architektów wnętrz z całego kraju. Nie tylko z uwagi na stoiska targowe dedykowane wyposażeniu wnętrz....

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klaudia Tworo

Od 15 lat zgłębiam tematy związane z wnętrzami a od 9 lat prowadzę własne biuro projektowe. Na łamach bloga poruszam tematy, które najczęściej nurtują moich klientów. Zapraszam Cię do lektury, ale także do śledzenia moich social mediów, na których na bieżąco dzielę się aktualnymi projektami i ciekawostkami z życia pracowni. 

Chcesz być informowany o nowych wpisach?

Zapisz się do newslettera i nie przegap ciekawych informacji i cennej wnętrzarskiej wiedzy ? Odbierz też prezent w postaci E-booka „Od czego zacząć urządzanie mieszkania?”.