Jak można zaaranżować wyszkusz?
www.archdaily.com
Forma znana w architekturze od kilku stuleci, którą można albo kochać, albo nienawidzić. Daje mnóstwo możliwości, ale nierzadko sprawa problemy. Czym jest? Skąd się wziął? I w końcu – jak w pełni wykorzystać jego możliwości?
www.keephighhopes.tumblr.com
Według encyklopedycznej definicji wykusz to forma architektoniczna, która stanowi element wystający z lica elewacji i nadwieszony powyżej parteru. Może zajmować zarówno wysokość jednej, jak i kilku kondygnacji. Na przestrzeni lat przyjmował różne formy, co początkowo związane było z ograniczeniami technicznymi – od rzutu prostokątnego, kwadratowego, przez równoramienny trapez oraz łuk, aż po dzisiejszy, zupełnie nieregularny plan.
www.naturehumaine.com
www.maltanita.files.wordpress.com
Na Stary Kontynent przywędrował z Bliskiego Wschodu, gdzie miał charakter czysto utylitarny – był istotnym elementem architektury obronnej. W Europie – oprócz niewątpliwych zalet funkcjonalnych – dostrzeżono jego walory estetyczne i dekoracyjne. Największą popularność zdobył prawdopodobnie w Anglii w epoce wiktoriańskiej, skąd wraz z kolonizatorami dotarł na śródziemnomorską Maltę. Do dziś oblepione kolorowymi wykuszami fasady budynków są jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów wyspy. Szczególnie ceniony także w okresie romantyzmu i historyzmu – pojawia się jako element charakterystyczny mieszczańskiej kamienicy.
www.commons,wikimedia.org
www.mojawarszawa.blox.pl
Pomimo okresów większego czy mniejszego uznania wykusz jest obecny w architekturze nieprzerwanie od kilku stuleci. Dlaczego? Wszystko za sprawą jego dwóch ogromnych zalet, mających wpływ zarówno na wnętrze oraz formę zewnętrzną budynku.
www.cdn.onekindesign.com
FUNKCJONALNOŚĆ I DEKORACYJNOŚĆ
www.wtarchitecture.com
Z zewnątrz – jest elementem plastycznym ożywiającym bryłę. Wprowadzając na elewacji grę światła i cienia nadaje jej wyjątkowego charakteru. Lecz dopiero we wnętrzu ujawniają się jego funkcjonalne aspekty.
Przede wszystkim – powiększa powierzchnię użytkową. Dodatkowe metry kwadratowe dają dodatkowe możliwości w kreowaniu przestrzeni.
www.projektyzwizja,pl
Dobrze zaprojektowany wykusz pozwala na doskonałe oświetlenie pomieszczenia, do którego przylega – w zależności od swojego przeznaczenia i potrzeb użytkowników. Całkowicie przeszklony – zapewnia naturalne światło przez czas dłuższy niż tradycyjne okno, ponieważ dociera ono do wnętrza z kilku kierunków. Natomiast dzięki zastosowaniu wyłącznie bocznych przeszkleń pozwala uniknąć ostrych promieni słonecznych skierowanych równolegle do ściany, tworząc nieco prywatną atmosferę.
www.sofa.com
TRADYCJA VS. NOWOCZESNOŚĆ
www.lodz.fotopolska.eu
Choć kojarzy się z architekturą tradycyjną – głównie z epoką wiktoriańską oraz historyzującymi kamienicami mieszczańskimi, to wykusz utrwalał się w obrazie kulturowym przez lata (obecny m.in. w dobie modernizmu), aż dotarł do czasów współczesnych. Jak się miewa teraz?
www.archdaily.com
Współcześnie, głównie dzięki osiągnięciom technologicznym, zalety zdecydowanie dominują nad wadami wykusza. Jego wykonanie i użytkowanie nieznacznie tylko podnosi koszty całej inwestycji, a wpływa na funkcjonalność i aspekty estetyczne – tworząc miejsce wyjątkowe.
CO W WYKUSZU?
www.thespruce.com
Mówiąc najprościej – wykusz to dodatkowe miejsce z doskonałym doświetleniem. Zatem dla jakiego pomieszczenia będzie idealny? Odpowiedź na to pytanie jest jednocześnie prosta i zaskakująca – dla każdego! Wszystko zależy od naszych oczekiwań, upodobań i potrzeb.
www.markcunninghaminc.com
www.sofacouch.com
www.pinterest,com
Wykusz przeszklony całkowicie pozwala na urządzenie słonecznej jadalni czy kuchni, bądź jasnej i przytulnej pracowni. Stworzy fantastyczny kąt do wypoczynku, w którym stanąć może fotel lub leżanka, albo po prostu miękkie poduchy. Jest świetnym miejscem dla klatki schodowej, która zwykle zabiera sporą część powierzchni domu. Sprawdzi się również w łazience [!] podkreślając centralne miejsce wolnostojącej wanny.
www.decorpad.com
www.decorpad.com
Wykusz, do którego naturalne światło dociera tylko z kierunków bocznych, ogranicza i rozprasza silne promienie równoległe, tworząc we wnętrzu wyjątkową, intymną atmosferę. Jego pełna ściana stanowi idealne tło np. dla ekspozycji obrazu, rodzinnej galerii fotografii czy wyjątkowego mebla. Taka przestrzeń świetnie sprawdzi się jako miejsce do pracy (szczególnie do pracy na komputerze), podkreśli miejsce sofy w salonie czy łóżka w sypialni.
www.123dv.nl
www.johnlumarchitecture.com
KOCHAĆ CZY NIENAWIDZIĆ?
www.aquasenseusa.com
Przekorna teza postawiona na samym początku teraz wydaje się absurdalna. Wiele możliwości, które daje wykusz – dodatkowa przestrzeń, funkcjonalność, doświetlenie oraz wymiar estetyczny, to niewątpliwie jego największe zalety. Jedyny problem i wada wykusza – to podjąć decyzję.
www.architecturaldigest.com
www.architecturaldigest.com
www.zsazsabellagio.com
www.pinterest.com
www.architecturaldigest.com
www.elusivemagazine.com
www.88homedecor.com
www.designrulz.com
www.idealhome.co.uk
Klaudia Tworo Projektowanie Wnętrz
0 komentarzy