Wraz z początkiem roku wszyscy zastanawiamy się co w nowym roku będzie modnego, wprawdzie trwa jeszcze sezon jesienno-zimowy 2015/2016, lecz wiosna tuż, tuż a my przebieramy nogami ze zniecierpliwienia i zastanawiamy się czym w tym roku zaskoczą nas aranżacje wnętrz. Wiedzę tę wprawdzie podyktowały już ubiegłoroczne targi wnętrzarskie Maison&Objet w Paryżu oraz Salone del Mobile w Mediolanie, lecz dopiero spokojnym krokiem do sklepów wkracza tegoroczna kolekcja.

To co w końcu żółć, kobalt czy marsala?
Co kraj to obyczaj, a co targi to inny akcent kolorystyczny. Paryż urzekł nas żółcią, równie soczystą jak marsala. Modna w tym roku żółć nie będzie monotonna - jest złamana, trudna do określenia jak chartreuse – słynny francuski likier. 

 

inspiracje żółte wnętrza 2016

 

Podobnie prezentuje się marsala (bordo wpadające w brąz), która jest również odmianą słodkiego włoskiego wina .

 

 inspiracje wnętrz marsala 2016

 

Ubiegłoroczne mediolańskie targi, urzekły nas odcieniami niebieskości- od głębokiego granatu, przez intensywny kobalt, indygo, na bladych błękitach i wszelkich jego miksach z szarościami skończywszy.

 

inspiracje niebieskie wnętrza

Rok 2016 wniesie do wnętrz dużo geometrii w stylu orientalnym a to za sprawą wzorów inspirowanych etnicznymi ornamentami z różnych zakątków świata min. z Maroka. Desenie będzie można dostrzec już nie tylko w formie dodatków, ale także na całych powierzchniach ścian jak i podłóg, a także w formie mebli. Nieśmiale wprowadzana w zeszłym roku arabeska spotka się z uznaniem i zabłyśnie w niejednym wnętrzu.

 

arabeska projekt wnętrza

www.trendir.com

 

Od paru lat popularny styl EKO, wkracza, niemal w każdą płaszczyznę naszego życia, a od niedawna zagościł także w naszych wnętrzach. Nawiązuje on do natury, a więc drewno, kamień czy delikatne kolory ziemi. Dużo mówi się także przy okazji EKO wnętrz o zrównoważonej architekturze, a więc o połączeniu formy i funkcji, w taki sposób, aby projekt skoncentrowany był na użyciu takich elementów, które nie tylko będą wyglądały w sposób ciekawy, ale również będą wykonane z dobrych materiałów, które będą przyjazne dla ekosystemu. Nie stosowanie recyklingu również w branży wnętrzarskiej nie jest już w dobrym tonie. Coraz więcej producentów w przemyślany sposób wykorzystuje odpady poprodukcyjne. Z zużytych palet powstają kaloryfery, meble, lampy i wiele innych.

 

eko wnętrze

www.budoskop.pl

 

Nawiązaniem do powyższego EKO staną się ogrody, które będą stanowić integralną część domu. Stanie się tak za sprawą dwóch rozwiązań. Jednym z nich są ogrody wertykalne, które dzięki swojej pionowej konstrukcji, pozwalają na urządzenie ogrodu nawet w małych wnętrzach. O takim rozwiązaniu pisaliśmy tutaj. Drugą ideą jest zatarcie granicy między ogrodem, a pomieszczeniami w środku domu, za sprawą wielkopowierzchniowych okien, szklanych ścian czy też przesuwnych drzwi balkonowych, które zapewnią idealną fuzje dwóch światów.

Do tej pory wszyscy skupiali się na wizualnej stronie projektów wnętrz. W nadchodzącym sezonie architekci postanowili wyostrzyć nasze zmysły- a konkretnie dotyk. Będzie zatem przyjemnie, delikatnie, miękko, a wręcz aksamitnie. Główną rolę w tym trendzie odegrają materiały, które aż się będą prosić o to, aby je dotknąć. Tkanina pojawi się coraz częściej na ścianach a nawet meblach skrzyniowych.

 

tapicerowana komoda

www. primavera-home.com

 

Wielki come back skóry zaprezentowano na paryskich targach, z jedną jednak różnicą. Materiał już nie jest perfekcyjnie wygarbowany, a wręcz przeciwnie wygląda na mocno zużyty, dodatkowo zewnętrzne szwy akcentują jej daleki od eleganckiego stylu charakter. Posłuży on już nie tylko jako obicia mebli tapicerowanych, ale także jako poduszki, chodniki , okładzina ścienna a nawet wykończenie frontów mebli skrzyniowych.  Zapach skóry wypełni całe wenętrze.

 

skórzana kuchnia

www. lushome.com

Wiele nowości zawita we wnętrzach w 2016 roku, jednak elementem spójnym pozostanie wygoda i funkcjonalność, która od wielu lat wiedzie prym w nowoczesnych aranżacjach. Praktyczne rozwiązania, ułatwiające nam życie i codzienne korzystanie z pomieszczeń, nieraz zaskoczą nas swoją wielofunkcyjnością czy minimalizmem. Wszystko to nada naszym wnętrzom wyższej jakości, ale też zapewni komfort mieszkania.

 

Klaudia Tworo Projektowanie Wnętrz