Wraz z wejściem do naszych domów nowoczesnego stylu wnętrz, kwietniki oraz doniczki z parapetów zostały niemalże w 100% wyeliminowane. Jako motyw zdobniczy na jadalnianych stołach sporadycznie pojawiają się wazony z bukietami świeżych kwiatów. Jednak projektanci dostrzegli tą lukę i wyszli naprzeciw naszym pragnieniom powrotu do natury, tworząc nowy trend, który nazwany  jest ogrodem wertykalnym.

 

lazienka z zieloną ścianą

www. inspiracjewmoimmieszkaniu.blogsot.com

 

Ogród wertykalny, inaczej pionowy ogród, stanowi konstrukcję w postaci ściany pokrytej rożnymi rodzajami roślin. Może on przyjmować różne kształty i rozmiary, a co najważniejsze jest łatwy w pielęgnacji. Stanowi niezwykle efektowny i nowoczesny element dekoracyjny, dzięki możliwości kompozycji różnorodnych gatunków roślin.

 

zielona sciana ogrod wertykalny

www.k-rain.com.pl

 

Korzenie roślin umiejscowione są w specjalnych modułach, które umocowane są pod ścianą specjalnymi uchwytami, natomiast woda i minerały dostarczane są za pomocą systemu automatycznego nawadniającego. Niewątpliwym atutem pionowego ogrodu, jest możliwość montażu go w dowolnym miejscu zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, jak i w pomieszczeniach bez światła słonecznego np. biurach, w takim wypadku stosuje się system doświetlania.

 

ogród ścienny

www. pixel-garden.co.uk

 

Ogród tego typu to nie tylko walory wizualne, decydując się na tak skomponowaną zielona przestrzeń w domu tworzymy swój prywatny ekosystem, który zwiększa ilość tlenu, reguluje poziom wilgotności, a także redukuje ilość kurzu w powietrzu. Co więcej zielona ściana dzięki swojej właściwości tłumienia hałasu bez obaw sprawdzi się, również jako element podziału przestrzeni. Przebywając w otoczeniu roślin otrzymujemy więcej energii, a co za tym idzie stymuluje to nasz dobry nastrój oraz zmniejsza poziom stresu, jednocześnie podnosząc wydajność pracy.

 

jadalnia z ogrodem

www. cdn.home-designing.com

 

Niejeden z nas chciałby mieć swoją prywatną ekosferę, jednak największe ograniczenie stanowi przestrzeń, a tak właściwie jej brak. Ogród wertykalny będzie szczególnie dobrym rozwiązaniem dla tych którzy nie posiadają ogrodu czy balkonu, a chcieliby posadzić coś dookoła siebie w stylowym i designerskim wydaniu. Pionowe ogrody stanowią wyjątkowy element dekoracji wnętrza, a także tworzą szczególny mikroklimat.

 

zielona sciana w salonie

www.zielonyogrodek.pl

 

Za sprawą pionowej konstrukcji ogrodów wertykalnych , możemy oszczędzić miejsce w wnętrzach, jednocześnie w efektowny i oryginalny sposób zagospodarować na ogół nie wykorzystaną przestań na ścianach. Decydując się na obecność pionowego ogrodu w wnętrzu, możemy cieszyć się naszą prywatną ekoprzestrzenią przez cały rok.

 

obraz z mchu

www.thestateofswee.com

Klaudia Tworo Projektowanie Wnętrz